Hale Grzymała

Hale Grzymała

Budowa hal rolniczych – co warto wiedzieć

Kupno hal namiotowych to doskonała inwestycja, która zastąpi wysokie koszty budowy i utrzymania obiektów murowanych. Można z nich korzystać zarówno przez cały rok, jak i sezonowo – w zależności od potrzeb. Są to konstrukcje łatwe w montażu oraz demontażu. Obiekty te mogą służyć do wielu celów. Ich funkcjonalność stanowi niewątpliwą zaletę. Popularnym sposobem zagospodarowania hal namiotowych jest ich zastosowanie w rolnictwie. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych kwestii związanych z budową hal rolniczych.

Czy na budowę hali rolniczej należy mieć pozwolenie?

Każda budowa wiąże się z pewnymi formalnościami. Również w przypadku postawienia na swojej działce hali rolniczej, należy uregulować sprawy urzędowe.

Jeżeli planujesz kupno całorocznej hali rolniczej, oznacza to, że powinieneś uzyskać pozwolenie na budowę – identycznie jak przy wznoszeniu budynku murowanego. Aby otrzymać taką decyzję administracyjną, trzeba zanieść do urzędu m.in. wniosek o pozwolenie na budowę oraz dokument poświadczający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje starosta w ciągu 65 dni od daty złożenia wniosku.

Natomiast jeśli potrzebujesz jedynie sezonowej hali rolniczej, nie musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę – wystarczy zgłosić budowę do urzędu. Hala sezonowa to obiekt, który jest wykorzystywany przez maximum 180 dni w roku. W ten czas wlicza się również okres stawiania hali. Pamiętaj zatem, że obiekty użytkowane przez czas dłuższy niż 180 dni w roku uznawane są za hale całoroczne, które wymagają pozwolenia na budowę.

Hale rolnicze – do czego się je wykorzystuje?

Rolnictwo to duży sektor gospodarki. Jego zadaniem jest produkcja płodów rolnych. W związku z tym rolnicy potrzebują miejsca na ich magazynowanie. Znaczną ilość przestrzeni zajmuje także hodowla zwierząt oraz składowanie maszyn wykorzystywanych w gospodarstwie. Na każdą z tych potrzeb odpowiedzią jest budowa hali rolniczej.

Dzięki temu, że hale namiotowe zapewniają odpowiednią izolację cieplną, ochronę przed złymi warunkami pogodowymi, a także zabezpieczają przed szkodnikami, można w nich w prawidłowy sposób przechowywać ziarno oraz słomę.

Hodowla bydła i drobiu wymaga spełnienia określonych standardów. W halach rolniczych wymaganiom tym z łatwością można sprostać, ponieważ zwierzęta będą mogły mieć zapewnione odpowiednią ilość przestrzeni i światła, a także optymalną temperaturę.

W halach namiotowych pojazdy i inne maszyny rolnicze z pewnością będą bezpieczne. Obiekty te są trwałe i solidne, co zapewnia niezawodną ochronę. Ponadto przestronność hal rolniczych gwarantuje, że zmieści się w nich cały sprzęt.

Hale rolnicze – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Hale rolnicze mogą służyć rozmaitym potrzebom. Od ich przeznaczenia zależy wiele parametrów, takich jak wielkość, wysokość, rodzaj materiału, z którego zostaną wykonane, czy typ dachu.

Przy wyborze hali rolniczej warto zastanowić się, do czego będziemy ją wykorzystywać. Jeżeli na przykład planujemy stworzyć w niej oborę dla krów, musimy znać liczbę inwentarza. Na tej podstawie projektuje się odpowiednią halę, która zapewni właściwą powierzchnię oraz optymalne warunki dla zwierząt. Musimy określić również, jakie elementy dodatkowe będą potrzebne. Warto rozważyć instalację klimatyzacji, ogrzewania, oświetlenia oraz dodatkowej izolacji termicznej.

Jeżeli okaże się, że hala rolnicza, którą posiadamy, nie wystarcza nam już pod względem powierzchni, istnieje możliwość rozbudowy takiego obiektu. Specjalna, łatwa w montażu konstrukcja pozwala na dokładanie kolejnych segmentów.

Firma Grzymała tworzy zindywidualizowane projekty, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i możliwościom inwestora. Za nami setki autorskich realizacji. Wieloletnie doświadczenie oraz nieustanny rozwój sprawiają, że jesteśmy firmą godną zaufania i cenioną przez naszych Klientów. W naszej ofercie znajdują się m.in. hale rolnicze, magazynowe, przemysłowe i produkcyjne.

Szukaj na blogu

Inne wpisy

Producent hal namiotowych

Grzymała

Namioty w halach pokryte są plandeką PCV, blachą trapezową lub płytą warstwową. Oferowane przez nas hale namiotowe są zgodne z normami budowlanymi, wykonane według szczegółowo opracowanej dokumentacji technicznej. System konstrukcyjny hal pozwala na szybki montaż i demontaż namiotu. Postawiliśmy na rzetelność oraz wysoką jakość oferowanych produktów.